Niektorí ekonómovia z Chikagskej- UCLA- školy boli aktívni po roku 1968 pri odvtrátení protipmonopolného pôsobenia dekoncentrujúceho množstvo priemyselných odvetví. Boli však urobené iba mierne návrhy na zníženie koncentrácie v siedmich priemyselných odvetviach, zástancovia Chicagskej- UCLA vyžadovali úplnú atomizáciu amerického priemyslu. Vytvorili teórie, ktoré mohli podoprieť prakticky všetky príklady trhovej dominancie. Čistý efekt týchto nových teórií bol obranou veľkých firiem tak ako to bolo v rokoch 1890, 1920 a 1950, ale teraz sú postavené viac technicky a kategoricky. Po roku 1975, sa ekonómovia skôr obrátili ku abstraktnému modelovaniu oligopolov, ako ku štúdiu reálnych priemyslov. A treťou novou teóriou IO bol rast súťaže po roku 1980. Je to teória voľného vstupu a výstupu, ktorú nazývajú perfektná súťaž, a ktorá garantuje, že iba čisté monopoly budú fungovať ako čistá konkurencia. Tieto tri teórie robili monopoly na pohľad neškodné a užitočné. Veľa ekonómov naliehalo od roku 1960, že regulácia železníc a aerolínii nieje už dlhšie kontrolovateľná. To viedlo ku deregulácii ( železnice 1976 a aerolínie 1977).
Politické zmeny
Politické dôsledky boli značné. Zmiernenie zlučovania podnikov pomohlo stimulovať obrovský boom zlučovania v 80. rokoch, čo viedlo k vyššej koncentrácii čo sa týka počtu trhov (aerolínie). Protimonopolný špecialisti hľadali legálne precedensy proti cenovej diskriminácii. Deregulácia zasiahla aj ďalšie sektory ako napríklad vysielanie, telekomunikácie, plynárenský a elektronický sektor, finančné trhy. Od roku 1990 si niektoré štáty osvojili dereguláciu v niektorých telekomunikačných službách, kde prirodzený monopol stále existoval.
Na pochopenie možnej úlohy moci, je najlepšie začať preskúmaním celého obchodného osadenstva. V USA bolo do roku 1990 17 mil. súkromných podnikov. Najviac populácie pracovalo v malých a stredne veľkých podnikoch.
Malé firmy:
- bolo ich viac ako 11 miliónov;
- malí výrobcovia, lokálne obchody, ročný príjem menší ako 100tis.$,
- predstavujú Jeffersonov ideál neohrozených, nezávislých podnikov
Stredne veľké firmy:
- bolo ich v roku 1990 5tis.,
- ich ročný príjem predstavuje 10mil.$ až 1 miliarda $
- predstavovali viac ako polovicu celkovej produkcie krajiny
- sú to významné, dobre vybudované spoločnosti produkujúce množstvo výrobkov, ktoré sa predávajú na regionálnej a štátnej úrovni
- majú zastúpnie vo všetkých sektoroch okrem farmárstva a služieb (malé firmy)
Veľké spoločnosti:
- asi 300 priemyselných firiem s tržbou nad 1 miliardu $ + 125 ďalších v odvetviach ako bankovníctvo, maloobchodné podnikanie, doprava….
- tieto spoločnosti vykonávajú svoju činnosť na štátnej a celosvetovej úrovni
- majú najmenej 1500 pracovníkov a sedem najväčších z nich 300 tis.